Home / AAOC (page 4)

AAOC

A DO TË VIJË PRESIDENTI SHQIPTAR TË TAKOJË ARVANITËT?

Opinion nga Abdurrahim Ashiku-Athinë Presidenti i Republikës së Shqipërisë z. Nishani u pa dje në dritaret e ekraneve të vegjël vendorë e satelitorë, midis Arbëreshëve të Italisë, në gëzimin dhe krenarinë e ligjshme të pritjes së një Presidenti dhe vlerësimin e disa personaliteteve të larta arbëreshe me dekorata të larta. …

Read More »

Çamëria në vend numëro: peng i partive politike për 24 vjet

Anashkalohet problemi çam për kapital politik: 11 vjetë rradhazi harrohet Rezoluta Çame Kanë kaluar mbi 24 vjet kur Shqipëria kaloi nga diktatura komuniste në një sistem demokratik. Midis shumë problemeve të lëna në harresë ishte dhe ajo e çështjes çame. Qysh në fillimet e demokracisë, Shqiptarët e Çamërisë u organizuan në …

Read More »

Mihas qeverisë greke: Si do dëshironit t’ju kërkohej dëmshpërblim për genocidin çam nga Shteti Shqiptar?

Tsipras, Tsamouria, Chameria

Dëshironi konflikt? Analizë nga gazetari i njohur Takis Mihas që diskuton axhendën e SYRIZA “që çdo ditë që kalon na sjell më afër greminës”. Në një shkrim tjetër në Huffington Post, Mihas sugjeron se gjeopolitika  e re SYRIZA’s do ti përfitojë pak miq Greqisë ku duhet, në BE dhe NATO. Në …

Read More »

ÇAMËRIA NUK HARROHET KURRË!!

Sali Bollati Autoritetet greke vazhdojnë ende sot të mohojnë masakrat e ushtruara para mbi 70 vjetësh ndaj Shqiptarëve të Çamërisë, duke deklaruar me paturpësi se Çështja Çame nuk ekziston edhe mohim indirekt i Tiranës zyrtare me heshtjen që bën ndaj këtij Genocidi të cilin “rastësisht” e njohu më 1994 e …

Read More »

ÇAMËRIA, EMËR TIPIK I AUTOKTONISË SHQIPTARE

Nga Prof. dr. Selman Sheme “Çamëri” dhe “Epir” janë toponime të një rajoni dhe se kuptimi i tyre gjatë shekujve mori dimensione hapësinore të ndryshme. “Çamëri, një nga emrat tipikë që vërtetojnë autoktoninë e shqiptarëve në vendbanimet e tyre të sotme” Toponimet janë gjurmë të kulturës materiale dhe shpirtërore, nëpërmjet …

Read More »

QEVERIA GREKE PARALAJMËRON SHQIPËRINË: MOS E PËRMENDNI ÇAMËRINË

Në aktivitetin e organizuar nga Rinia e fantazmës “Vorioepirote” e Athinës me rastin e prerjes së pites së fillimvitit, zv/ministri i shtetit në qeverinë Tsipras, Terens Kuik i ka kujtuar Shqipërisë se do të ketë mbështetjen e Greqisë në rrugën drejt Bashkimit Evropian vetëm nëse respekton plotësisht të drejtat e …

Read More »